Archiv informací o vrcholech

Související odkazy: Archiv informací o vrcholech | Archiv fotografií | Archiv fotopanoramat

 

Zobrazeno 11 - 20 z 533 nalezených na první stranu výpisuna předchozí stranu výpisuna následujicí stranu výpisuna poslední stranu výpisu

Deštivé Boletice 2006.

Deštivé Boletice 2006.

Petr Diewok (říjen 2006)

23.03.2023 13:34:55 - Vlasta Diewoková

Dobré odpoledne z Chrudimi,

těší nás, že se výroční setkání tisícovkářů v Orlických horách vydařilo. My doma jsme zavzpomínali na setkání v Boleticích 2006. Také nás to inspirovalo k inventuře našich dobytých tisícovek - máme jich ještě hodně před sebou - a začali jsme plánovat další výlety.  

Děkujeme za pozvání, těšíme se na další setkání, snad nás už nemoc nezaskočí.

Zdravíme a přejeme pevné zdraví - Vlasta a Petr Diewokovi


 

Renáta Šašková (březen 2023)

21.03.2023 16:14:13 - Petr Erban

Milí přátelé tisícovkáři,

jsem rád, že jsem se mohl cestou do Krkonoš alespoň částečně zúčastnit setkání na Šerlichu a poznat některé z vás osobně.

Velký dík samozřejmě patří Tomášovi Formánkovi a Michalovi Holubovi nejen za toto setkání, ale za to, že vůbec stvořili fenomén "tisícovky". Jsem poctěn, že jsem mohl osobně poznat chlapíky, kteří obětují spoustu svého volného času na vytváření českého horopisu a nám tím připravují nové cíle. Jak nám na místě vysvětlili, práce na tisícovkách budou pokračovat na základě stále se zdokonalujících podkladů a pomocí moderních metod a zcela určitě nějaké nové vrcholy přibudou. Takže nic nekončí.

Těším se na nové výzvy a vy se mějte krásně. Petr Erban

Díky za hezký vzkaz. Tisícovky Čech, Moravy a Slezska samozřejmě pokračují a vstupují do třetího desetiletí! Tomáš, Michal a Renáta


 
Část účastníků při společném focení na Velké Deštné.

Část účastníků při společném focení na Velké Deštné (HLV 179; 1116 m).

Jindřich Preis (březen 2023)

20.03.2023 17:06:25 - Tomáš Formánek

Setkání tisícovkářů k 20. výročí projektu Tisícovky Čech, Moravy a Slezska

18. března 2023 proběhlo v Orlických horách setkání tisícovkářů ke 20ti letům trvání projektu Tisícovky Čech, Moravy a Slezska. Z původně přihlášených téměř třiceti účastníků bohužel muselo několik kvůli zdravotním indispozicím na poslední chvíli účast zrušit, ale i tak se nás na akci sešlo devatenáct (a dva psi). Mimochodem, ze sedmi tisícovkářů, kteří již zdolali všechny naše tisícovky, se jich akce zúčastnilo hned pět.

Mapa vytvořená k 20. výročí projektu Tisícovky ČMS.

Mapa vytvořená k 20. výročí projektu Tisícovky ČMS.

Michal Holub (březen 2023)

Bohužel kromě nás vyrazili do Orlických hor i tisíce dalších turistů, takže parkoviště v sedle Šerlich bylo již dávno před desátou hodinou beznadějně přeplněné, policie nově přijíždějící auta posílala rovnou zpět, a tak ti z účastníků, kteří nevyjeli do sedla autobusem, ale přijeli na poslední chvíli vlastním autem, měli bohužel smůlu a museli opět odjet níže. Čas společného odchodu tak musel být zhruba o půl hodiny posunut, což naši skupinu roztrhalo na více částí, protože někteří nedočkaví tisícovkáři vyrazili vstříc vrcholům dříve a na společné vrcholové fotce tak bohužel nejsme všichni.

Přebytek dalších turistů pokračoval i později během dne, takže přeplněná restaurace chaty Šerlich neměla odpoledne kapacitu pojmout celou naši skupinu, a proto odpolední občerstvení a další povídání probíhalo jen na sluníčku u busty TGM. 

Část účastníků se pak ještě sešla k večernímu povídání a vzájemnému prohlížení osobních vrcholových knih "kompletních" tisícovkářů v prostorách penzionu Na staré cestě v Deštném.

Budeme rádi, pokud vybrané fotky z akce přidáte na stránky Tisícovek či je pošlete na tisicovky@tisicovky.cz. Naopak pokud budete mít o některou fotku zájem, napište a my Vám ji pošleme.

Věříme, že se akce vydařila a většině účastníků se líbila! 

Tomáš, Michal a Renáta za Tisícovky ČMS

Renáta Šašková (březen 2023)

Renáta Šašková (březen 2023)

Renáta Šašková (březen 2023)

Renáta Šašková (březen 2023)

Renáta Šašková (březen 2023)

Renáta Šašková (březen 2023)

Renáta Šašková (březen 2023)

Renáta Šašková (březen 2023)

Renáta Šašková (březen 2023)


 
Vrchol Jedlové.

Vrchol Jedlové (HLV 134; 1176 m).

Petr Kolovrátník (únor 2023)

10.02.2023 11:39:16 - Petr Kolovrátník

Dobrý den milí tisícovkáři,

Jsem ve Vašem klubu vášnivých turistů a milovníků českých hor, vrchů, vrcholů, kopců, sedel, nábližek a spočinků teprve jeden a půl roku, s pouhou stovkou zdolaných vrcholů. Pro mnohé krátká doba, ale pro mě však významný časový úsek, který mně zásadně změnil pohled na horskou turistiku. Vždy jsem miloval hory pro jejich nádherné výhledy a fotogenická panorama, s jejich magickou schopností zklidnit člověka a uvědomit si svoji zanedbatelnou roli na této planetě. Většinou to ale byly cesty převážně spojené s turistickými značkami.

Ale díky neskutečnému entuziazmu člověka, kterého jsem potkal v podhůří kouzelné Šumavy, se můj rozměr vnímání toulek po horách změnil, až v úplnou posedlost sběrem tisícovkových vrcholů této země. Turistická značka je pro mě nyní jen orientační barevnou čarou křižující naše pohoří, více mě však zajímají vrstevnice, GPS mapy s jejich značenými pěšinami, lesními cestami, průseky a hranicemi národních parků. Bez důkladné přípravy se do lesa již nevydám a papírové mapy se v mé pracovně kupí úctyhodným tempem.

Tím člověkem, kterého zmiňuji je Petr Havránek. Pátý člověk v této zemi, který oficiálně zdolal všechny tisícovky naší republiky, a především velký znalec a milovník českých pohoří.

Dovolte, abych jemu, jeho ženě Janě, jejich kamarádce Petře a skvělému společníkovi na cestách Gerrymu a také všem autorům projektu Tisícovky.cz poděkoval za to, že vůbec jste, že dokážete „hořet“ pro věc tak obyčejnou, ale neskutečně naplňující, jakou je cestování po horách českých.

Skvělý projekt vedený skvělými lidmi.

S úctou Petr Kolovrátník

Za všechny z Tisícovek moc děkujeme za milý dopis!


 
Během výstupu na tisícovky v Boleticích.

Během výstupu na tisícovky v Boleticích.

Tomáš Formánek (říjen 2006)

11.10.2022 10:38:08 - Petr "Pavouk" Hajner

Aktuální přístupnost VÚ Boletice

Pátral jsem, jaká jsou aktuální opatření ve VÚ Boletice. Problém je v tom, že termíny úplného zákazu vstupu se často v průběhu roku mění. Přesné informace a termíny lze nalézt na webu VÚ - https://www.vojujezd-boletice.cz/

Od roku 2023 se výrazně mění a zmenšuje možnost vstupu do oblasti Knížecího Stolce (HLV 94; 1236 m):

Do dočasně zpřístupněných částí s omezením je vstup povolen o státních svátcích (1.1., 8.5., 5.7., 6.7., 28.9., 28.10., 17.11.) a sobotách a nedělích v červenci a v srpnu (od 06:00 – 22:00 hodin); do těchto prostor může osoba v uvedené době vstoupit bez povolení újezdního úřadu.

Oproti aktuálnímu stavu je tedy v naprosté většině víkendů prostor uzavřen.

Zdroj:

https://www.vojujezd-boletice.cz/assets/File.ashx?id_org=715&id_dokumenty=2906

https://www.vojujezd-boletice.cz/vismo/dokumenty2.asp?id_org=715&id=1267&p1=2077


 
Kamenné moře na vrcholu Malého Bradla s výhledem na Červenou horu, Vozku a v mracích Keprník a Šerák.

Kamenné moře na vrcholu Malého Bradla (HLV 277; 1044 m) s výhledem na Červenou horu (HLV 41; 1333 m), Vozku (HLV 22; 1377 m) a v mracích Keprník (HLV 12; 1423 m) a Šerák (HLV 33; 1351 m).

Petr Havránek (květen 2021)

06.06.2022 13:42:43 - Jindřich Vančát

Dobrý den přeji!

Oznamuji další změnu v počtu zdolaných tisícovek, poslední. Dotvořil jsem knížku o toulkách po tisícovkách a máme tedy zdokumentováno všech 584 tisícovek, z toho HLV 396 a VV 188.

Poslední tisícovky jsem prošli z Červenohorského sedla během tohoto víkendu a byla to paráda. Celá naše etapa chození se protáhla na 18 let a výletů se zúčastnila velká masa dalších kamarádů, ale nikdo z nich neměl tu výdrž a zájem všechny je navštívit kromě nás dvou - Jindřicha Vančáta a Jana Krahulíka. Putování nám prodloužily problémy s kotníkem u Honzy a především bolavá kyčel u mě (totálka).

Mějte se krásně a na shledanou! Jindřich Vančát

5. června 2022 se stali Jindřich Vančát a Jan Krahulík dalšími tisícovkáři, kteří úspěšně zdolali všechny naše tisícimetrové vrcholy! Moc gratulujeme a přejeme pevné zdraví a hodně dalších vydařených výletů! Tomáš, Michal a Renáta z Tisícovek ČMS


 

17.05.2022 10:59:32 - Petr Havránek

Milí tvůrci projektu Tisícovky Čech, Moravy a Slezska,

hlásím, že dne 9.5.2022 jsem měl krásný den. Za slunečného počasí jsem v Králickém Sněžníku se ženou a kamarády navštívil poslední z 584 tisícimetrových vrcholů republiky.

Po horách chodíme celý život, ale Tisícovky si počítáme až od konce roku 2003, kdy jsme podle publikovaného „Průvodce po tisícimetrových vrcholech České republiky“ začali vrcholy zdolávat systematicky i se zaznamenáním trasy z GPS navigace a fotografickou dokumentací vrcholů.

První započtenou horou byl Hadí vrch (VV 202a; 1023 m) na Šumavě, na který jsme „v novém režimu“ vystoupili 30. listopadu 2003 (a od té doby asi již 50x znova) a posledním vrcholem bylo výše zmíněného 9. května letošního roku Uhlisko (VV 56a; 1241 m) v Králickém Sněžníku.

Je to tedy téměř 20 let krásného cestování po českých horách se vzrušujícím cílem: nalézt optimální výstupovou cestu ke každému vrcholu, často náročným terénem mimo značené cesty a s objevením všech utajených kapliček, studánek a zaniklých osad. Neméně obtížné může být i nalezení vlastního vrcholu, rozladění, když nenajdeme avízovaný geodetický bod je velké. Pak je ještě nutné celý výlet nafotografovat a zaznamenat.

Jako osudová se může ukázat chamtivost „ulovit“ co nejvíce vrcholů během jednoho výletu, když na nejvzdálenější kopec nezbydou síly a čas a je nutné se do hor vrátit a jít celodenní túru třeba kvůli zdolání nevýrazného, plochého a zarostlého vedlejšího vrcholu, který je zcela neatraktivní. I v tom byl kus romantiky. Proto vám chci poděkovat, že jste nám zprostředkovali možnost všechno tohle poznat. Kdo by jinak jel pětkrát na týden do Jeseníků (jsme z Prahy), nebo až daleko na východ do Slezských Beskyd. Bylo to krásných dvacet let života.

Petr Havránek

Kniha Petra Havránka Moje tisícovky.

Kniha Petra Havránka Moje tisícovky.

Věnování v knize od Petra Havránka.

Věnování v knize od Petra Havránka.

9. května 2022 se stal Petr Havránek pátým tisícovkářem, který úspěšně zdolal všechny naše tisícimetrové vrcholy!

Petr si po zdolání všech našich tisícovek nadělil publikaci vydanou vlastním nákladem, která celé jeho dvacetileté zdolávání našich tisícovek krásně zaznamenává. Díky za výtisk této nádherné knížky a věnování, které nám Petr napsal! 

Petrovi moc gratulujeme a přejeme pevné zdraví a hodně dalších vydařených výletů!

Tomáš, Michal a Renáta z Tisícovek ČMS


 
Spočinek Sviní hory s chatou Slaměnka, Nebeským mostem (Sky bridge), Stezkou v oblacích (Sky walk) a dobře patrnými sjezdovými tratěmi pro horská kola.

Spočinek Sviní hory (HLV 93; 1232 m) s chatou Slaměnka, Nebeským mostem (Sky bridge), Stezkou v oblacích (Sky walk) a dobře patrnými sjezdovými tratěmi pro horská kola.

Petr Havránek (květen 2022)

16.05.2022 14:49:16 - Petr Havránek

Komerční stavby nevratně mění vzhled nejen Sviní hory – Slamníku ale i atmosféru v celém Králickém Sněžníku

Před třemi dny, v pátek 13. května 2022 v 10,00 hodin dopoledne, byl pod vrcholem Sviní hory (HLV 93; 1232 m) slavnostně otevřen „Sky bridge 721“ (Nebeský most 721), nejdelší visutá lávka na světě, která překonala dosavadní rekord portugalského 516 metrů dlouhého mostu Arouca 516. Most vede z úbočí Sviní hory od chaty Slaměnka přes údolí Mlýnského potoka na hřeben protilehlého Chlumu. Začíná ve výšce 1110 m a končí o 6 metrů výše v 1116 m. Je 1,2 m široký a zábradlí je ve výšce 120 cm.

Server Wikipedie uvádí, že stavba mostu byla začleněna do územního plánu v roce 2015, most se stavěl poslední dva roky. Stavbu financovali majitelé horského resortu Dolní Morava, společnost Sněžník, most postavila firma Taros Nova a stavba stála 200 milionů korun. Samotný most je 721 metrů dlouhý, největší výška nad dnem Mlýnského potoka je 95 metrů. Celková hmotnost lávky je 405 tun a je zavěšena na pilonech 11,4 m vysokých, na ukotvení lávky bylo spotřebováno 1030 krychlových metrů betonu. Hlavní závěsné lano, kterých je šest, má průměr 76 mm, stabilitu mostu zajišťuje dalších 60 větrných lan. Vstupné na most je pro dospělého 350-390 Kč, balíček obsahující cestu lanovkou nahoru a dolů, vstup na most i na stezku v oblacích, stojí přes 1.100,- Kč, čtyřčlennou rodinu přijde na 4.000,- Kč. Přechod mostu je jednosměrný od Slaměnky na Chlum, návrat turistů je pak po modré turistické značce úbočím Sviní hory.

V blízkosti nebeského mostu stojí již od roku 2015 ocelová a dřevěná, 55 metrů vysoká konstrukce Stezky v oblacích (Sky walk). Jejím autorem je architekt Zdeněk Fránek. Bezbariérový chodník je dlouhý 710 metrů, k jeho stavbě bylo použito 380 tun oceli, 280 krychlových metrů betonu, 550 krychlových metrů dřeva a je ukotvena 6,5 metru hluboko do skalního masivu hory. Konstrukce Stezky v oblacích je viditelná z dálky desítek kilometrů z podhůří. Jen během prvního roku po otevření ji navštívilo téměř 200 000 lidí (Wikipedie).

Konstrukce 55 m vysokého a 710 m dlouhého Nebeského chodníku (Sky walk) na spočinku Sviní hory.

Konstrukce 55 m vysokého a 710 m dlouhého Nebeského chodníku (Sky walk) na spočinku Sviní hory (HLV 93; 1232 m).

Petr Havránek (květen 2022)

Přes 11 m vysoký pylon, který nese mohutná lana Nebeského mostu u chaty Slaměnka na svahu Sviní hory.

Přes 11 m vysoký pylon, který nese mohutná lana Nebeského mostu u chaty Slaměnka na svahu Sviní hory (HLV 93; 1232 m).

Petr Havránek (květen 2022)

Sky bridge - Nebeský most, který vede od chaty Slaměnka na Sviní hoře přes údolí Mlýnského potoka na hřeben spočinku Chlum, byl zpřístupněn v pátek 13. května 2022.

Sky bridge - Nebeský most, který vede od chaty Slaměnka na Sviní hoře (HLV 93; 1232 m) přes údolí Mlýnského potoka na hřeben spočinku Chlum, byl zpřístupněn v pátek 13. května 2022.

Petr Havránek (květen 2022)

Další atrakcí na Sviní hoře je Mamutí horská dráha, která jak avizují webové stránky horského resortu Dolní Morava, je nejdelší horskou dráhou v ČR a druhou nejdelší v Evropě. Reklama nabízí: „Při převýšení 364 metrů projedete 25 bleskurychlých zatáček, dvojnásobný 360° karusel, osmičkovou smyčku, podzemní tunel a zhoupnete se na 4 parádních jumpech nad lesními cestami. Při jízdě na dráze mamutích rozměrů se sklonem až 30% vyvinete rychlost až 50 km/h, a to už je pořádná jízda.“

Ski resort Dolní Morava dále nabízí v létě rozsáhlý Trail park pro horská kola. Sestává ze čtyř sjezdových tratí odlišné obtížnosti, které díky terénním úpravám vedou po západních, jižních i východních svazích Sviní hory. V zimě resort slouží svému původnímu účelu, tedy jako lyžařské středisko. Sjezdové tratě se v současné době zásadně rozšiřují rozsáhlými terénními úpravami.

Terénní úpravy jsou patrné i v údolí, kde je vybudován velký hotel, nové komunikace a parkoviště. Změny v oblasti Dolní Moravy a Sviní hory jsou v posledních letech obrovské. Konstrukce zábavních atrakcí jsou viditelné z dálky mnoha kilometrů a terénní úpravy, které kvůli provozu střediska musely být provedeny, jsou značné a horskou krajinu nenávratně mění. Zmnohonásobil se počet turistů, nejen v Dolní Moravě a na Sviní hoře, ale v celém malém pohoří Králického Sněžníku. To kritizují nejen četní ekologičtí aktivisté, ale i mnoho místních obyvatel. Server olomoucka.drbna.cz napsal, že z Dolní Moravy se stal hypermarket na sněhu. Zatím jen není známo, co si o změnách myslí horský duch Králického Sněžníku Stamichman.

Letošní terénní úpravy na modré sjezdovce areálu Dolní Morava na svazích Sviní hory.

Letošní terénní úpravy na modré sjezdovce areálu Dolní Morava na svazích Sviní hory (HLV 93; 1232 m).

Petr Havránek (květen 2022)

Násep upravované modré sjezdovky areálu Dolní Morava na svazích Sviní hory.

Násep upravované modré sjezdovky areálu Dolní Morava na svazích Sviní hory (HLV 93; 1232 m).

Petr Havránek (květen 2022)

Pohled zpod vrcholu Sviní hory na chatu Slaměnka, most, stezku v oblacích a začátek Mamutí horské dráhy.

Pohled zpod vrcholu Sviní hory (HLV 93; 1232 m) na chatu Slaměnka, most, stezku v oblacích a začátek Mamutí horské dráhy.

Petr Havránek (květen 2022)


 
Trasa Vintířovy poutní stezky na naučné tabuli na západním svahu Březníka.

Trasa Vintířovy poutní stezky na naučné tabuli na západním svahu Březníka (HLV 365; 1007 m).

Petr Havránek (prosinec 2021)

08.01.2022 17:54:08 - Petr Havránek

Vintířova stezka

Vintířova stezka je dálková poutní pěší stezka, která prochází významnými místy v Bavorském lese a na Šumavě, kde žil a působil Svatý Vintíř. Poutní trasa vznikla jako projekt Plzeňského kraje a bavorské společnosti Arberland Regio a byla financována z Evropského programu přeshraniční spolupráce Interreg.

Svatý Vintíř (německy Gunther nebo Günther) se narodil v roce 955 do durynské aristokratické rodiny. Byl bratrancem římského císaře Jindřicha II, byl spřízněn i s uherským králem Štěpánem. Přátelil se s přemyslovskými knížaty Oldřichem a Jaromírem.

V roce 1006 po návratu ze Svaté země vstoupil do benediktinského kláštera v Niederalteichu. Uvádí se, že byl pověřen osidlováním regionu Bavorského lesa a Šumavy. Založil město a klášter Rinchnach. Později se usadil na vrchu Březník (HLV 365; 1007 m) u Dobré Vody.

Dne 9. října 1045 ve věku 89-90 let zemřel. Jeho tělo bylo převezeno do kláštera Svaté Markéty v Praze, kde byl pohřben. Jeho hrob vyplenili husité a v současné době jej připomíná kenotaf na jižní stěně basiliky Sv. Markéty. Církevní svátek Sv. Vintíře se slaví 9. října.

Řeka Křemelná ve Frauenthalu na JZ úpatí Březníku. Po břehu vede Vintířova stezka.

Řeka Křemelná ve Frauenthalu na JZ úpatí Březníku (HLV 365; 1007 m). Po břehu vede Vintířova stezka.

Petr Havránek (prosinec 2021)

Vintířova lavička s naučnými tabulemi na stejnojmenné poutní stezce na svahu Březníka.

Vintířova lavička s naučnými tabulemi na stejnojmenné poutní stezce na svahu Březníka (HLV 365; 1007 m).

Petr Havránek (prosinec 2021)

Kamenná skulptura na Vintířově stezce na západním svahu Březníka s kovovou napodobeninou Vintířovy poutnické hole u zastavení Modlitba.

Kamenná skulptura na Vintířově stezce na západním svahu Březníka (HLV 365; 1007 m) s kovovou napodobeninou Vintířovy poutnické hole u zastavení Modlitba.

Petr Havránek (prosinec 2021)

Vintířova poutní stezka (Gunthersteig) je 162 km dlouhá. Začíná v rakouském klášteře v Niederalteichu a vede přes Rinchnach, Zwiesel na hraniční přechod Gsenget. Odtud přes Prášily na Březník a do Dobré Vody, dále přes Hartmanice a kostel Sv. Mouřence do Sušice a pak až do Blatné. Po cestě Via Nova je pak možné dojít až do Prahy.

Stezka od státní hranice prochází po úbočí tisícovek Horní Ždánidla (VV 54a; 1102 m), Ždánidla (HLV 54; 1308 m), Dolní Ždánidla (HLV 338; 1017 m) a Dřevěná hůl (HLV 111; 1206 m), nejdůležitějším jejím cílem je samozřejmě Březník (HLV 365; 1007 m) s poustevnou Sv. Vintíře.

Stezka je rozdělena na 9 jednodenních etap, tři v Německu, jednu přeshraniční a pět v Čechách. Pouť je doplněna šesti atraktivními jednodenními pěšími okruhy a hlavně pěti symbolickými místy s výzvou "Zastav se poutníku". Tato zastavení jsou v místech, která se váží k životu Sv. Vintíře a jsou pojmenována Spánek, Odpočinek, Jídlo, Rozmluva a Modlitba.

Se Sv. Vintířem je spojena i výsadba jabloní. Stezka je značená tabulkami s motykou, protože Vintíř symbolizoval kolonizaci krajiny s mýcením lesa a zakládáním polí. Na místech zastavení jsou umělecky ztvárněné kamenné skulptury a Vintířovy lavičky s naučnými tabulemi.

Použité prameny: weby arberland regio; mmr – kudyznudy; QAP Production

Popis Vintířovy stezky na naučné tabuli na západním svahu Březníka.

Popis Vintířovy stezky na naučné tabuli na západním svahu Březníka (HLV 365; 1007 m).

Petr Havránek (prosinec 2021)

Naučná tabule s textem o Sv. Vintířovi na lavičce u poutní stezky na západním svahu Březníka.

Naučná tabule s textem o Sv. Vintířovi na lavičce u poutní stezky na západním svahu Březníka (HLV 365; 1007 m).

Petr Havránek (prosinec 2021)

Poutnické zastavení "Modlitba" na Vintířově stezce na západním svahu Březníka.

Poutnické zastavení "Modlitba" na Vintířově stezce na západním svahu Březníka (HLV 365; 1007 m).

Petr Havránek (prosinec 2021)


 
Stav před a po mýcení (štěpkování) porostu na Lysečinské hoře.

Stav před a po mýcení (štěpkování) porostu na Lysečinské hoře (HLV 125; 1188 m).

Jindřich Preis (září 2021)

09.10.2021 19:52:47 - Jindřich Preis

Klidová území je potřeba nejprve ozdravit

Ve vrcholové plošiny Lysečinské hory (HLV 125; 1188 m) pokračuje po 3 letech opět mýcení nepůvodního porostu borovice kleč, který tu byla vysazena na imisních pasekách v 80. letech minulého století. Kleč začala vytvářet neprostupné plochy a vytlačovat nejen rostliny, ale i nás, kteří jsme tu od malička chodili volně lesem.

Mýcení zde probíhá strojově štěpkovačem, který v určené ploše rozdrtí nežádoucí porost, kromě určených typů vegetace a podrostu borůvčí (borůvky i brusinky). V této lokalitě hrubá štěpka zůstává na místě.

Na Lysečinské hoře (HLV 125; 1188 m) by vymýcení kleče mělo přispět k lepšímu zahnízdění tetřívků – proto je prováděno na konci léta, resp. na podzim, kdy jej nejméně ohrožuje. Klidové území je zde vytvořeno právě pro hnízdění tetřívků.

Štěpkovač (drtič) při práci na Lysečinské hoře.

Štěpkovač (drtič) při práci na Lysečinské hoře (HLV 125; 1188 m).

Jindřich Preis (září 2021)

Rozsah zásahu mýcení kleče na Lysečinské hoře je přesně vymezen.

Rozsah zásahu mýcení kleče na Lysečinské ho (HLV 125; 1188 m)ře je přesně vymezen.

Jindřich Preis (září 2021)

Stav před a po mýcení (štěpkování) porostu na Lysečinské hoře.

Stav před a po mýcení (štěpkování) porostu na Lysečinské hoře (HLV 125; 1188 m).

Jindřich Preis (září 2021)

Živiny zůstanou na místě. V současnosti (po třech letech) probíhá sanace porostů vpravo. A pohled na Sněžku nikdy neomrzí.

Živiny zůstanou na místě. V současnosti (po třech letech) probíhá sanace porostů vpravo. A pohled na Sněžku (HLV 1; 1603 m) nikdy neomrzí.

Jindřich Preis (září 2018)

V první fázi po mýcení vypadala vrcholová plošina Lysečinské hory strašidelně.

V první fázi po mýcení vypadala vrcholová plošina Lysečinské hory (HLV 125; 1188 m) strašidelně.

Jindřich Preis (září 2018)

Hranice klidového území na okraji totální mýtiny na vrcholové plošině Lysečinské hory z první fáze likvidace kleče z roku 2018.

Hranice klidového území na okraji totální mýtiny na vrcholové plošině Lysečinské hory (HLV 125; 1188 m) z první fáze likvidace kleče z roku 2018.

Jindřich Preis (září 2021)


 

Zobrazeno 11 - 20 z 533 nalezených na první stranu výpisuna předchozí stranu výpisuna následujicí stranu výpisuna poslední stranu výpisu

Nahoru

 
 
© 2003-2015 Tisícovky s.r.o. | webmaster tofo@volny.cz | vyrobil Allstar Group